Genel

Suudi Arabistan’da futbola bayan dokunuşu

AJANSSPOR – DIŞ HABER

BBC’de yer alan habere nazaran, futbola yaptığı maddi yatırımlar ile dikkatleri üzerine çeken Suudi Arabistan, geçen yıl oluşturulan Bayan Ulusal Kadrosu ile 2027 Bayanlar Dünya Kupası’na katılmayı hedefliyor.

Kadınlar Futbol Ligi ile rekabetçi bir ortam oluşturmak isteyen Suudi Arabistan Futbol Federasyonu, ülkedeki bayanların da spor aktifliklerine katılmasını teşvik etmek istiyor.

Yasaklar kalktı, ıslahat başladı

Suudi Arabistan’da bayanların stadyumlara girmesi 2018 yılına kadar yasaktı. Bayanların spor aktifliklerine katılmalarına müsaade veren Suudi Arabistan, çabucak akabinde Futbol Federasyonu içerisinde bir bayan departmanı kurmaya karar verdi.

2018 yılında bayanların spor aktifliklerine teşvik edilmesinden sonra Bayan Futbol Ligi ve 2022 yılında da ülkenin birinci Bayan Ulusal Futbol Ekibi oluşturuldu.

Hedef 2027 Dünya Kupası

Suudi Arabistan Bayan Ulusal Ekibi, öncelikli maksatlarının 2027 Bayanlar Dünya Kupası’na katılmak olduğunu lisana getiriyor. Suudi Arabistan, 2026 Bayanlar Asya Kupası’na da mesken sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

“Bizim için düş olurdu”

Suudi Arabistan Bayan Ulusal Grubu’nun ve birebir vakitte Al-Ittihad Bayan Ekibi’nin oyuncularından Layan Jouhar, Dünya Kupası hayalini şu sözlerle açıkladı: “Eğer sıralamaya girersek bu çılgınlık olur, bizim için düş üzere olurdu. Ne çeşit zorluklar olursa olsun, onlarla yüzleşeceğiz. Hala yapabileceğimiz çok şey var”

Milli Kadro’nun Alman hocası

Suudi Arabistan Bayan Ulusal Kadrosu’nun antrenörlüğünü 64 yaşındaki Alman çalıştırıcı Monika Staab yapıyor. Tıpkı vakitte eski bir Alman futbolcu da olan Staab’ın, Katar ve Bahreyn’de de 11 yıllık antrenörlük deneyimi bulunuyor. 2022 yılında kurulan Ulusal Kadro’nun birinci teknik yöneticisi olan Staab, birinci maçında Seyşelleri 2-0 mağlup etmeyi başarmıştı.

“Dünya Kupası için gerçekçi olmalıyız”

Dünya Kupası maksadı için gerçekçi olmalıyız” diyen Monika Staab, “İyi bir Ulusal Ekip oluşturmanın vakit alacağı konusunda gerçekçi olmalıyız. Bu dönem bir U15 Ulusal Grubumuz olacak, ayrıyeten bir U20 Ulusal Ekibimiz ve bir U17 Kadromuz var ve bunların öncelikle Asya Futbol Konfederasyonu’nda (AFC) uğraş etmesi çok önemli” tabirlerini kullandı.

Spor tamam, sırada ne var?

Suudi Arabistan, bayanların da sporda güçlü bir halde yer almaları için çeşitli tertipler düzenlese de bunlar kimi insan hakları kümeleri tarafından kâfi bulunmuyor. Tüm bu eforun, ülkenin zedelenen prestijini kurtarmak için süreksiz tahliller olduğunu lisana getiren topluluklar, sporda yapılan ıslahatların hayatın her alanına yayılması gerektiğini savunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu